|
1ST QUALIFYING ROUND |
Maccabi Haifa | | OGC Nice | | 0—0 | 1—1 | Penalties: Maccabi Haifa — OGC Nice | 2—4 |
Glasgow Rangers | | FK Riteriai | | 0—1 | 0—2 |
Stade de Reims | | Coleraine | | 2—0 | 3—1 |
Bayer Leverkusen | | Djurgårdens IF | | 5—1 | 1—0 |
Hajduk Split | | Internazionale | | 0—1 | 0—4 |
OFI Heraklion | | TSV Hartberg | | 2—1 | 1—1 |
KR Reykjavik | | AA Gent | | 0—1 | 1—2 |
Anorthosis Famagusta | | FCSB | | 1—1 | 2—0 |
Viktoria Plzen | | Alanyaspor | | 2—2 | 3—1 |
Flora Tallinn | | Vitória Guimarães | | 1—2 | 1—1 |
AZ Alkmaar | | The New Saints | | 1—0 | 3—2 |
KF Tirana | | Napoli | | 1—2 | 1—3 |
Wolfsberger AC | | Ararat-Armenia | | 1—1 | 3—1 |
DAC Dunajska Streda | | Sporting CP Lisbon | | 2—0 | 0—3 |
Tre Penne | | Kolos Kovalivka | | 1—3 | 0—1 |
Manchester City | | B36 Torshavn | | 3—0 | 4—1 |
Willem II Tilburg | | Riga FC | | 1—0 | 2—2 |
Zrinjski Mostar | | Ludogorets Razgrad | | 1—1 | 2—3 |
Besiktas | | Servette FC Genve | | 3—0 | 3—2 |
Heart of Midlothian | | 1899 Hoffenheim | | 2—1 | 2—2 |
Real Sociedad | | SønderjyskE | | 2—1 | 1—1 |
Lech Poznan | | Charleroi | | 2—0 | 0—1 |
Vojvodina Novi Sad | | Desna Chernihiv | | 1—2 | 2—3 |
Neftchi Baku | | Rosenborg BK | | 2—1 | 2—1 |
|
2ND QUALIFYING ROUND |
FC Basel | | FC Santa Coloma | | 0—0 | 3—4 |
Galatasaray | | AGF Aarhus | | 1—0 | 1—0 |
Kolos Kovalivka | | Viktoria Plzen | | 0—2 | 0—0 |
Desna Chernihiv | | Internazionale | | 0—4 | 1—2 |
Lech Poznan | | Atlético Madrid | | 0—4 | 1—4 |
Zorya Luhansk | | Buducnost Podgorica | | 4—1 | 2—1 |
CFR Cluj | | Celtic | | 3—1 | 1—4 |
Manchester City | | Shkendija Tetovo | | 2—1 | 4—1 |
Chelsea | | TSC Backa Topola | | 3—0 | 0—0 |
Besiktas | | FC Drita | | 1—2 | 1—1 |
OGC Nice | | Hapoel Beer-Sheva | | 4—0 | 2—2 |
Napoli | | OFI Heraklion | | 5—0 | 2—2 |
Real Sociedad | | PAOK Thessaloniki | | 1—2 | 2—3 |
Heart of Midlothian | | Progrès Niederkorn | | 4—1 | 2—0 |
Lokomotivi Tbilisi | | Stade de Reims | | 1—1 | 1—4 |
Rapid Wien | | Sheriff Tiraspol | | 1—0 | 2—2 |
AA Gent | | CSKA Sofia | | 3—2 | 1—1 |
Neftchi Baku | | Bayer Leverkusen | | 1—3 | 1—1 |
Apollon Limassol | | FK Riteriai | | 1—0 | 0—0 |
Ludogorets Razgrad | | Vitória Guimarães | | 1—2 | 2—3 |
Anorthosis Famagusta | | AZ Alkmaar | | 0—2 | 1—3 |
NK Rijeka | | Sporting CP Lisbon | | 2—4 | 1—5 |
Willem II Tilburg | | Floriana | | 1—0 | 2—1 |
Sparta Praha | | Wolfsberger AC | | 4—0 | 2—4 |
|
3RD QUALIFYING ROUND |
Apollon Limassol | | Celtic | | 2—0 | 0—3 |
Rapid Wien | | Viktoria Plzen | | 2—2 | 2—2 | Penalties: Rapid Wien — Viktoria Plzen | 0—3 |
Malmö FF | | FC Drita | | 4—1 | 3—3 |
Borussia Mönchengladbach | | Dynamo Brest | | 2—0 | 1—4 |
Mura Murska Sobota | | Atlético Madrid | | 0—4 | 0—4 |
Vitória Guimarães | | Stade de Reims | | 0—2 | 3—1 | Penalties: Vitória Guimarães — Stade de Reims | 3—2 |
Standard Liège | | AC Milan | | 1—3 | 2—4 |
Willem II Tilburg | | Sporting Braga | | 0—2 | 1—3 |
Sporting CP Lisbon | | Zorya Luhansk | | 3—2 | 3—3 |
Internazionale | | Dundalk | | 4—1 | 2—0 |
Rio Ave | | PAOK Thessaloniki | | 3—2 | 2—2 |
Hibernian | | Napoli | | 1—2 | 1—2 |
Chelsea | | Omonia Nicosia | | 2—0 | 5—1 |
Heart of Midlothian | | AZ Alkmaar | | 3—2 | 1—1 |
OGC Nice | | Sivasspor | | 4—3 | 2—2 |
Brentford | | Sparta Praha | | 2—1 | 2—1 |
AA Gent | | APOEL Nicosia | | 1—0 | 0—0 |
FC Santa Coloma | | Galatasaray | | 2—3 | 2—1 | Penalties: FC Santa Coloma — Galatasaray | 3—0 |
Lincoln Red Imps | | Manchester City | | 2—2 | 1—5 |
Young Boys | | Stade Rennais | | 1—3 | 1—4 |
PSV Eindhoven | | Ferencváros | | 5—1 | 1—2 |
Slovan Liberec | | Olympiakos Piraeus | | 3—3 | 1—2 |
Granada CF | | Royal Antwerp | | 2—0 | 2—0 |
Maccabi Tel-Aviv | | Bayer Leverkusen | | 0—2 | 1—2 |
|
GROUP STAGE |
|
GROUP A |
PSV Eindhoven | | Dynamo Brest | | 1–1 | 1–3 |
Internazionale | | Rio Ave | | 5–0 | 4–3 |
Dynamo Brest | | Internazionale | | 1–1 | 1–0 |
Rio Ave | | PSV Eindhoven | | 2–2 | 0–0 |
PSV Eindhoven | | Internazionale | | 2–3 | 2–2 |
Dynamo Brest | | Rio Ave | | 0–0 | 2–0 |
|
GROUP B |
Malmö FF | | Sporting CP Lisbon | | 1–3 | 1–3 |
FC Midtjylland | | FC Salzburg | | 0–0 | 3–1 |
Sporting CP Lisbon | | FC Midtjylland | | 2–0 | 2–3 |
FC Salzburg | | Malmö FF | | 1–0 | 2–3 |
Malmö FF | | FC Midtjylland | | 3–2 | 1–2 |
Sporting CP Lisbon | | FC Salzburg | | 4–2 | 3–3 |
|
GROUP C |
Istanbul Basaksehir | | Heart of Midlothian | | 4–1 | 0–0 |
Chelsea | | Sporting Braga | | 1–0 | 4–2 |
Heart of Midlothian | | Chelsea | | 0–1 | 2–5 |
Sporting Braga | | Istanbul Basaksehir | | 2–0 | 0–3 |
Istanbul Basaksehir | | Chelsea | | 1–3 | 0–3 |
Heart of Midlothian | | Sporting Braga | | 0–2 | 1–0 |
|
GROUP D |
Partizan Belgrade | | FC Santa Coloma | | 1–0 | 4–1 |
Dinamo Kiev | | Napoli | | 0–2 | 1–2 |
FC Santa Coloma | | Dinamo Kiev | | 1–0 | 1–2 |
Napoli | | Partizan Belgrade | | 1–0 | 2–2 |
Partizan Belgrade | | Dinamo Kiev | | 0–2 | 1–4 |
FC Santa Coloma | | Napoli | | 1–4 | 1–4 |
|
GROUP E |
Stade Rennais | | AA Gent | | 0–2 | 3–2 |
Bayer Leverkusen | | KuPS Kuopio | | 6–2 | 2–1 |
AA Gent | | Bayer Leverkusen | | 3–1 | 0–5 |
KuPS Kuopio | | Stade Rennais | | 3–1 | 1–0 |
Stade Rennais | | Bayer Leverkusen | | 0–2 | 0–3 |
AA Gent | | KuPS Kuopio | | 1–0 | 1–2 |
|
GROUP F |
Vitória Guimarães | | Brentford | | 0–1 | 1–1 |
Viktoria Plzen | | AC Milan | | 2–0 | 1–0 |
Brentford | | Viktoria Plzen | | 0–3 | 0–0 |
AC Milan | | Vitória Guimarães | | 4–1 | 3–2 |
Vitória Guimarães | | Viktoria Plzen | | 1–0 | 1–0 |
Brentford | | AC Milan | | 2–3 | 0–2 |
|
GROUP G |
OGC Nice | | Atlético Madrid | | 2–0 | 1–1 |
Qarabag FK | | Olympiakos Piraeus | | 0–0 | 0–3 |
Atlético Madrid | | Qarabag FK | | 4–1 | 4–3 |
Olympiakos Piraeus | | OGC Nice | | 2–2 | 1–1 |
OGC Nice | | Qarabag FK | | 3–1 | 1–1 |
Atlético Madrid | | Olympiakos Piraeus | | 1–1 | 2–0 |
|
GROUP H |
Manchester City | | Celtic | | 0–1 | 1–3 |
Granada CF | | Molde FK | | 4–2 | 2–2 |
Celtic | | Granada CF | | 2–0 | 2–4 |
Molde FK | | Manchester City | | 2–1 | 0–1 |
Manchester City | | Granada CF | | 1–2 | 3–3 |
Celtic | | Molde FK | | 1–0 | 0–2 |
GROUP TABLES |
|
|
Yellow = Qualification to Europa Cup Round of 16; Blue = Qualification to Europa Cup Extra Knockout Round.
|
KNOCKOUT ROUND PLAY-OFFS |
Liverpool | | Granada CF | | 4—1 | 1—0 |
Ajax | | OGC Nice | | 2—2 | 2—1 |
Feyenoord | | Viktoria Plzen | | 2—1 | 0—2 |
Aston Villa | | AA Gent | | 0—2 | 2—2 |
Benfica | | Dinamo Kiev | | 1—0 | 2—0 |
Slavia Praha | | Istanbul Basaksehir | | 4—1 | 3—3 |
Lille OSC | | FC Midtjylland | | 0—1 | 2—2 |
Villarreal | | Internazionale | | 1—0 | 3—1 |
|
ROUND OF 16 |
Liverpool | | Dynamo Brest | | 3—1 | 0—2 | Penalties: Liverpool — Dynamo Brest | 5—4 |
Ajax | | Sporting CP Lisbon | | 1—3 | 2—2 |
Viktoria Plzen | | Chelsea | | 0—4 | 1—2 |
AA Gent | | Napoli | | 2—4 | 0—2 |
Benfica | | Bayer Leverkusen | | 1—3 | 1—3 |
Slavia Praha | | AC Milan | | 0—3 | 0—0 |
FC Midtjylland | | Atlético Madrid | | 2—1 | 1—0 |
Villarreal | | Celtic | | 3—1 | 4—3 |
|
QUARTER - FINALS |
Liverpool | | Sporting CP Lisbon | | 2—1 | 4—3 |
Chelsea | | Napoli | | 1—2 | 0—0 |
Bayer Leverkusen | | AC Milan | | 0—2 | 3—2 |
FC Midtjylland | | Villarreal | | 3—3 | 1—0 |
|
SEMI - FINALS |
Liverpool | | Napoli | | 0—0 | 1—0 |
AC Milan | | FC Midtjylland | | 2—1 | 4—2 |
|
FINAL |
LIVERPOOL | | AC MILAN | | 3—1 | — |
|