E.F.U. Europa Cup - Season 171
First Qualifying Round
Team 1 | 1st leg | 2nd leg | Team 2 | Agg |
St. Patrick's Athletic | 2–0 | 2–3 | Lech Poznan | 4–3 |
Vojvodina Novi Sad | 0–1 | 0–1 | Hajduk Split | 0–2 |
FK Sarajevo | 0–2 | 2–3 | FK Minsk | 2–5 |
Petrolul Ploiesti | 2–4 | 0–1 | Besiktas | 2–5 |
AZ Alkmaar | 4–1 | 4–2 | Zalgiris Vilnius | 8–3 |
Esbjerg fB | 1–1 | 1–3 | FK Ventspils | 2–4 |
Omonia Nicosia | 4–1 | 1–1 | NK Celje | 5–2 |
TPS Turku | 2–2 | 3–2 | Hapoel Tel-Aviv | 5–4 |
(a) Club Brugge | 0–2 | 4–2 | Honvéd Budapest | 4–4 |
Milsami Orhei | 2–4 | 0–1 | Dnipro Dnipropetrovsk | 2–5 |
FC Sankt Gallen | 0–1 | 0–2 | Garabag Agdam | 0–3 |
Botev Plovdiv | 0–0 | 1–0 | Sturm Graz | 1–0 |
FK Jablonec | 4–3 | 2–1 | FK Turnovo | 6–4 |
Spartak Moscow | 2–1 | 0–1 | Dila Gori (a) | 2–2 |
FK Aktobe | 0–0 | 0–2 | Atromitos FC | 0–2 |
Hibernian | 2–2 | 3–2 | Gefle IF | 5–4 |
Second Qualifying Round
Team 1 | 1st leg | 2nd leg | Team 2 | Agg |
Anorthosis Famagusta | 1–3 | 1–2 | Botev Plovdiv | 2–5 |
Zulte Waregem | 4–0 | 1–0 | Ludogorets Razgrad | 5–0 |
Hibernian | 2–4 | 2–4 | Zenit St. Petersburg | 4–8 |
IF Elfsborg | 0–4 | 0–1 | Vitória Guimarães | 0–5 |
Asteras Tripolis | 3–1 | 0–2 | Hajduk Split (a) | 3–3 |
Bursaspor | 0–1 | 2–2 | St. Patrick's Athletic | 2–3 |
Rapid Wien | 1–1 | 0–1 | FK Ventspils | 1–2 |
MSK Zilina | 2–1 | 1–4 | Girondins Bordeaux | 3–5 |
Slask Wroclaw | 0–2 | 2–3 | Omonia Nicosia | 2–5 |
Legia Warsaw | 4–2 | 0–0 | FC Salzburg | 4–2 |
Racing Genk | 4–0 | 0–1 | Dinamo Minsk | 4–1 |
SC Freiburg | 3–2 | 3–2 | Dila Gori | 6–4 |
Slovan Liberec | 2–4 | 2–3 | Liverpool | 4–7 |
Kuban Krasnodar | 0–1 | 0–3 | FK Jablonec | 0–4 |
(a) Garabag Agdam | 1–1 | 2–2 | Dinamo Kiev | 3–3 |
Slovan Bratislava | 2–0 | 0–0 | Metalist Kharkiv | 2–0 |
Astra Giurgiu | 0–6 | 0–2 | Valencia | 0–8 |
Atromitos FC | 1–1 | 1–2 | Zeljeznicar Sarajevo | 2–3 |
Maccabi Haifa | 0–0 | 1–0 | Molde FK | 1–0 |
Dnipro Dnipropetrovsk | 1–1 | 0–2 | Malmö FF | 1–3 |
AZ Alkmaar | 4–1 | 2–1 | Ekranas Panevezys | 6–2 |
Sheriff Tiraspol | 0–4 | 1–4 | Club Brugge | 1–8 |
Viktoria Plzen | 4–2 | 3–3 | Ross County | 7–5 |
Besiktas | 1–0 | 1–1 | Tromsø IL | 2–1 |
(a) Lazio Roma | 1–2 | 3–2 | NK Rijeka | 4–4 |
TPS Turku | 1–2 | 0–1 | FC Utrecht | 1–3 |
FK Minsk | 2–3 | 0–1 | Fenerbahçe | 2–4 |
Third Qualifying Round
Team 1 | 1st leg | 2nd leg | Team 2 | Agg |
(a) Omonia Nicosia | 2–0 | 2–4 | Vitesse Arnhem | 4–4 |
SC Freiburg | 1–1 | 0–2 | Legia Warsaw | 1–3 |
Sporting Braga | 4–0 | 4–1 | Steaua Bucuresti | 8–1 |
Valencia | 3–2 | 5–1 | Maccabi Tel-Aviv | 8–3 |
(a) Malmö FF | 2–1 | 2–3 | Chernomorets Odesa | 4–4 |
Fiorentina | 1–2 | 1–0 | Celtic (a) | 2–2 |
Trabzonspor | 3–0 | 2–3 | Garabag Agdam | 5–3 |
St. Patrick's Athletic | 3–0 | 0–2 | Zenit St. Petersburg | 3–2 |
Slovan Bratislava | 2–1 | 1–0 | Lazio Roma | 3–1 |
FK Jablonec | 1–1 | 0–4 | Besiktas | 1–5 |
PAOK Thessaloniki | 2–3 | 1–1 | Austria Wien | 3–4 |
Hajduk Split | 2–4 | 1–2 | AZ Alkmaar | 3–6 |
Girondins Bordeaux | 2–1 | 1–3 | FC Nordsjælland | 3–4 |
AaB Aalborg | 1–2 | 1–5 | Real Betis | 2–7 |
Viktoria Plzen | 3–0 | 1–1 | OGC Nice | 4–1 |
FC Thun | 1–3 | 1–4 | Eintracht Frankfurt | 2–7 |
Vitória Guimarães | 3–1 | 1–0 | Racing Genk | 4–1 |
Xanthi FC | 2–0 | 3–4 | Club Brugge | 5–4 |
FK Ventspils | 3–1 | 1–2 | FC Utrecht | 4–3 |
Botev Plovdiv | 1–4 | 1–3 | Tottenham Hotspur | 2–7 |
Standard Liège | 3–0 | 1–1 | Maccabi Haifa | 4–1 |
(a) Fenerbahçe | 1–0 | 1–2 | Zeljeznicar Sarajevo | 2–2 |
PSV Eindhoven | 2–1 | 2–2 | Grasshoppers Zürich | 4–3 |
Liverpool | 2–0 | 1–0 | Zulte Waregem | 3–0 |
Paços de Ferreira | 2–0 | 4–2 | ETO Györ | 6–2 |
Round Of 32
Team 1 | 1st leg | 2nd leg | Team 2 | Agg |
Xanthi FC | 3–2 | 1–4 | Eintracht Frankfurt | 4–6 |
Viktoria Plzen | 1–1 | 2–5 | Cardiff City | 3–6 |
Besiktas | 2–2 | 2–1 | AZ Alkmaar | 4–3 |
Malmö FF | 2–2 | 1–5 | Sevilla | 3–7 |
Austria Wien | 2–4 | 0–0 | Udinese | 2–4 |
Omonia Nicosia | 3–2 | 1–2 | Real Betis (a) | 4–4 |
Standard Liège | 0–3 | 3–1 | Vitória Guimarães | 3–4 |
St. Patrick's Athletic | 1–3 | 1–1 | Valencia | 2–4 |
(a) Trabzonspor | 0–1 | 3–2 | AS Saint-Étienne | 3–3 |
Legia Warsaw | 1–4 | 1–1 | VfB Stuttgart | 2–5 |
(a) Fenerbahçe | 1–1 | 2–2 | Rubin Kazan | 3–3 |
Slovan Bratislava | 0–0 | 0–4 | Tottenham Hotspur | 0–4 |
Celtic | 2–2 | 1–3 | PSV Eindhoven | 3–5 |
FC Nordsjælland | 3–1 | 2–2 | Sporting Braga | 5–3 |
Estoril Praia | 0–1 | 0–4 | Paços de Ferreira | 0–5 |
FK Ventspils | 0–3 | 0–3 | Liverpool | 0–6 |
Round Of 16
Team 1 | 1st leg | 2nd leg | Team 2 | Agg |
Eintracht Frankfurt | 3–2 | 3–0 | Cardiff City | 6–2 |
(a) Besiktas | 1–0 | 1–2 | Sevilla | 2–2 |
Udinese | 0–3 | 0–3 | Real Betis | 0–6 |
Vitória Guimarães | 1–0 | 1–0 | Valencia | 2–0 |
Trabzonspor | 2–2 | 1–3 | VfB Stuttgart | 3–5 |
Fenerbahçe | 3–2 | 1–2 | Tottenham Hotspur (a) | 4–4 |
PSV Eindhoven | 1–2 | 4–1 | FC Nordsjælland | 5–3 |
Paços de Ferreira | 1–1 | 1–2 | Liverpool | 2–3 |
Quarter-Final
Team 1 | 1st leg | 2nd leg | Team 2 | Agg |
Eintracht Frankfurt | 1–0 | 0–3 | Besiktas | 1–3 |
Real Betis | 3–0 | 3–2 | Vitória Guimarães | 6–2 |
VfB Stuttgart | 3–1 | 0–1 | Tottenham Hotspur | 3–2 |
PSV Eindhoven | 0–1 | 2–2 | Liverpool | 2–3 |
Semi-Final
Team 1 | 1st leg | 2nd leg | Team 2 | Agg |
Besiktas | 3–1 | 1–4 | Real Betis | 4–5 |
VfB Stuttgart | 0–4 | 1–0 | Liverpool | 1–4 |
Final
Team 1 | Score | Team 2 |
Real Betis | 0–4 | Liverpool |
(a) = won on away goals rule; (p x–x) = won on penalties.
UV–06
|