E.F.U. Champions Cup — Season 197

1ST QUALIFYING ROUND
FK RiteriaiLITLokomotivi TbilisiGEO1—12—3
KuPS KuopioFINB36 TorshavnFAR3—10—1
Ararat-ArmeniaARMDundalkIRL4—31—3
Progrès NiederkornLUXKR ReykjavikISL1—22—0
FC Santa ColomaANDZrinjski MostarBOS4—11—1
Mura Murska SobotaSLOThe New SaintsWAL3—00—2
Riga FCLATBuducnost PodgoricaMON1—10—1
Lech PoznanPOLLincoln Red ImpsGIB3—31—3
FC DritaKOSFlora TallinnEST2—22—1
Tre PenneSMAShkendija TetovoMAC2—23—4
KF TiranaALBDynamo BrestBLS1—13—4
ColeraineNIRSheriff TiraspolMOL0—22—1
FlorianaMLTDAC Dunajska StredaSVK4—11—1

2ND QUALIFYING ROUND
Dynamo BrestBLSSheriff TiraspolMOL3—21—1
Shkendija TetovoMACMura Murska SobotaSLO3—20—3
Progr¸s NiederkornLUXMalmö FFSWE0—22—1
Qarabag FKAZBFC DritaKOS1—12—1
CFR ClujROMDundalkIRL1—20—1
KuPS KuopioFINCSKA SofiaBUL3—01—2
Lincoln Red ImpsGIBLokomotivi TbilisiGEO2—22—0
Molde FKNORBuducnost PodgoricaMON3—13—2
FlorianaMLTKairat AlmatyKAZ0—11—1
FerencvárosHUNFC Santa ColomaAND4—13—2

3RD QUALIFYING ROUND
Maccabi Tel-AvivISRRed Star BelgradeSRB2—21—3
FC MidtjyllandDENFerencvárosHUN4—23—2
Lincoln Red ImpsGIBShakhtar DonetskUKR1—11—4
Dinamo ZagrebCRODundalkIRL0—14—1
Young BoysSUIMolde FKNOR2—20—2
Malmö FFSWEKuPS KuopioFIN0—11—3
Slavia PrahaCZEDynamo BrestBLS5—02—2
Kairat AlmatyKAZOlympiakos PiraeusGRE2—00—1
Mura Murska SobotaSLOQarabag FKAZB2—00—3
Omonia NicosiaCYPIstanbul BasaksehirTUR1—11—2
FC SalzburgAUTRoyal AntwerpBEL3—33—0
Olympique MarseilleFRAHibernianSCO4—12—2
SivassporTURFC KøbenhavnDEN0—32—2
Sporting BragaPORPartizan BelgradeSRB1—10—3
APOEL NicosiaCYPAjaxNED1—20—5
Slovan LiberecCZEDinamo KievUKR0—21—4

PLAY–OFF ROUND
FC MidtjyllandDENShakhtar DonetskUKR3—21—3
Dinamo ZagrebCROIstanbul BasaksehirTUR1—11—0
Red Star BelgradeSRBQarabag FKAZB1—12—1
KuPS KuopioFINKairat AlmatyKAZ0—00—1
Molde FKNORSlavia PrahaCZE2—31—4
Olympique MarseilleFRADinamo KievUKR0—12—1
Penalties: Olympique Marseille — Dinamo Kiev3—1
FC SalzburgAUTFC KøbenhavnDEN1—32—1
Partizan BelgradeSRBAjaxNED1—10—4

GROUP STAGE
GROUP A
Shakhtar DonetskUKRLiverpoolENG2–12–0
Borussia DortmundGERFC KøbenhavnDEN4–04–0
LiverpoolENGBorussia DortmundGER3–22–0
FC KøbenhavnDENShakhtar DonetskUKR0–11–1
Shakhtar DonetskUKRBorussia DortmundGER0–31–1
LiverpoolENGFC KøbenhavnDEN3–00–3
GROUP B
AS RomaITAAjaxNED1–02–2
Tottenham HotspurENGLASKAUT0–01–1
AjaxNEDTottenham HotspurENG0–11–1
LASKAUTAS RomaITA1–20–2
AS RomaITATottenham HotspurENG2–01–3
AjaxNEDLASKAUT1–03–1
GROUP C
Paris Saint-GermainFRAFeyenoordNED3–03–0
Club BruggeBELReal MadridESP1–32–0
FeyenoordNEDClub BruggeBEL1–12–1
Real MadridESPParis Saint-GermainFRA2–00–3
Paris Saint-GermainFRAClub BruggeBEL1–32–2
FeyenoordNEDReal MadridESP2–21–0
GROUP D
Dinamo ZagrebCROBayern MünchenGER1–42–0
Aston VillaENGFC PortoPOR0–12–1
Bayern MünchenGERAston VillaENG2–01–2
FC PortoPORDinamo ZagrebCRO3–11–3
Dinamo ZagrebCROAston VillaENG4–01–1
Bayern MünchenGERFC PortoPOR3–12–0
GROUP E
SevillaESPKairat AlmatyKAZ1–04–1
JuventusITABenficaPOR0–12–1
Kairat AlmatyKAZJuventusITA0–21–6
BenficaPORSevillaESP1–31–4
SevillaESPJuventusITA3–23–4
Kairat AlmatyKAZBenficaPOR3–42–4
GROUP F
Slavia PrahaCZEFC BarcelonaESP1–10–4
Olympique MarseilleFRAEintracht FrankfurtGER2–11–0
FC BarcelonaESPOlympique MarseilleFRA1–21–1
Eintracht FrankfurtGERSlavia PrahaCZE1–11–2
Slavia PrahaCZEOlympique MarseilleFRA0–32–2
FC BarcelonaESPEintracht FrankfurtGER4–21–0
GROUP G
AberdeenSCOManchester UnitedENG1–11–2
AtalantaITALille OSCFRA4–10–2
Manchester UnitedENGAtalantaITA1–11–2
Lille OSCFRAAberdeenSCO5–03–1
AberdeenSCOAtalantaITA0–40–0
Manchester UnitedENGLille OSCFRA2–14–2
GROUP H
RB LeipzigGERRed Star BelgradeSRB5–14–1
VillarrealESPLazioITA0–10–2
Red Star BelgradeSRBVillarrealESP0–41–5
LazioITARB LeipzigGER3–02–4
RB LeipzigGERVillarrealESP1–00–4
Red Star BelgradeSRBLazioITA1–11–0

GROUP TABLES

Yellow = Qualification to Champions Cup Round of 16; Blue = Qualification to Europa Cup Extra Knockout Round.


ROUND OF 16
Club BruggeBELAtalantaITA1—11—1
Penalties: Club Brugge — Atalanta2—3
FC BarcelonaESPAS RomaITA0—11—4
Dinamo ZagrebCROShakhtar DonetskUKR4—32—2
Tottenham HotspurENGRB LeipzigGER4—02—2
JuventusITABayern MünchenGER1—01—1
Manchester UnitedENGSevillaESP1—22—0
Borussia DortmundGEROlympique MarseilleFRA4—13—0
LazioITAParis Saint-GermainFRA4—22—5

QUARTER - FINALS
AtalantaITAAS RomaITA0—01—3
Dinamo ZagrebCROTottenham HotspurENG3—31—2
JuventusITAManchester UnitedENG4—10—1
Borussia DortmundGERParis Saint-GermainFRA0—21—1

SEMI - FINALS
AS RomaITATottenham HotspurENG3—12—0
JuventusITAParis Saint-GermainFRA4—21—0

FINAL
AS ROMAITAJUVENTUSITA3—2


 

DC10